пʼятниця, 31 травня 2024 р.

Професіі минулого та ремесла Украіни

 


Шановні малята та батьки!

Пропонуємо переглянути відео 

"Пригадуємо професіі минулого та ремесла Украіни",

називати предмети побуту минулих часів 

та пограти в дидактичну гру:


Послухайте разом пісню "Під небом синім":


 

четвер, 30 травня 2024 р.

Червона калина - то наша Украіна

 


Шановні малята та батьки!

Пропонуємо переглянути відео 

"Червона калина - то наша Украіна",

повторити значення калини в різних сферах життя людей 

та послухати легенду про Калину:


Виконуйте руханку "Украінка":



середа, 29 травня 2024 р.

Народні символи Украіни

 


Шановні малята та батьки!

Пропонуємо переглянути відео 

"Про символи украінського народу",

називати іх та впізнавати за силуетними зображеннями:



вівторок, 28 травня 2024 р.

Ми - Украінці

 


 Шановні малята та батьки!

Пропонуємо переглянути відео 

"Ми - украінці",

разом називати предмети одягу,

промовляти чистомовку 

та називати звуки:


Послухайте разом пісню "Украіночка":



понеділок, 27 травня 2024 р.

Украінський одяг

 


Шановні малята та батьки!

Пропонуємо переглянути відео 

"Ми - украінці",

повторити про державні та народні символи 

та відповідати на запитання:


Послухайте разом пісню "Наша Украіна":


 

 

пʼятниця, 24 травня 2024 р.

10 терапевтичних аудіоказок

 


Шановні малята та батьки!

Пропонуємо послухати терапевтичні  казки 

разом з малюком!




четвер, 23 травня 2024 р.

23 травня — Свято Героїв

 


Цей день в Україні запроваджений на честь українських воїнів — борців за свободу України, передовсім воїнів Київської Русі, козаків, січових стрільців, бійців Армії УНР, УПА та діячів ОУН.

Розкажіть дітині про професію захисника Батьківщини, її важливість для кожного з нас, про те, кого захищають українські воїни, якими вони мають бути.

 

Перегляньте разом "Презентацію до Дня Героів", розкажіть дитині про роль Захисників Украіни для нашоі краіни:




середа, 22 травня 2024 р.

Геометричні ігри

 


Шановні малята та батьки!

Пропонуємо переглянути відео 

"Математичні ігри" 

та повторити назви геометричних фігур:



22 травня — Міжнародний день біологічного розмаїття

 


Цей День проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1995 р. спеціальною резолюцією на основі рекомендації Конференції сторін Конвенції про біологічне розмаїття, якими на сьогодні є близько 200 держав. Головне завдання дня — звернути увагу громадськості на проблему зникнення з Землі багатьох представників флори і фауни.

Біологічне розмаїття — це всі різноманітні форми життя на Землі. За даними Комітету з питань довкілля ООН, щороку на нашій планеті зникає 25 тис. видів тварин і рослин — приблизно три види щогодини! За прогнозами вчених, чверть усіх видів рослин і тварин нашої планети перестануть існувати найближчим часом. Так, щороку вчені відкривають нові види, але темпи їх зникнення надто стрімкі (вони зникають приблизно у 1000 разів швидше, ніж це відбувалося б без втручання людини) …

Всесвітній союз охорони природи виділяє такі основні чинники, що призводять до втрати біологічного розмаїття: знищення та фрагментація природних екосистем; їх забруднення; глобальні кліматичні зміни; конкуренція видів-аборигенів з тими, які поширилися в результаті діяльності людини; опустелювання; зростання чисельності населення і надмірне споживання, нерозсудливе використання природних ресурсів.


 Перегляньте відео "Про значення свята біологічного розмаіття" та зверніть увагу малюка на вплив поведінки та вчинків кожноі людини на оточуючий світ:





вівторок, 21 травня 2024 р.

Ігри з Бджілкою

 


Шановні малята та батьки!

Пропонуємо переглянути відео 

"В гостях у Бджілки",

разом відповідати на запитання 

та пограти в ігри:



понеділок, 20 травня 2024 р.

20 травня - Всесвітній день травматолога

 


 Цього дня своє професійне свято святкують лікарі, які спеціалізуються на травматології та ортопедії.

 Травматологія — прародителька всіх хірургічних спеціальностей, отримала свій розвиток в результаті неминучості травм та поранень у всі часи і народи. Сучасна травматологічна наука стрімко розвивається. В арсеналі лікарів-травматологів сьогодні є засоби, які дозволяють врятувати хворого та швидко повернути його до звичного життя.

 Ключиця є кісткою, котра найбільш часто ламається. Велика гомілкова кістка одна з найміцніших, вона здатна витримувати навантаження до 1,5 тонн, тобто міцніше бетону. Найдовша кістка — стегнова. Її довжина, як правило, складає 27,5% від загального росту людини, а найменшою (3-4 мм) є кістка стремено, розташована в середньому вусі.


20 травня — Всесвітній день метрології

 


20 травня відзначається Всесвітній день метрології, присвячений річниці підписання Метричної конвенції у 1875 році. Ця міжнародна угода створила основу для функціонування узгодженої системи вимірювань у всьому світі.

У 2018 році наша держава набула повноправного членства в Метричній Конвенції та стала однією із 60 країн – членів.

Торгівля впродовж тисячоліть використовувала засоби вимірювань і метрологи тих часів, як би вони не називалися, стояли на сторожі точності і довіри до результатів вимірювання.

Багато хто знає, що метрологія – це наука про вимірювання, що є різні одиниці виміру, але на цьому пізнання як правило закінчуються. Метрологічні терміни (кілограм, метр, секундата інші), що вживаються в повсякденному житті, мало хто ототожнює з метрологією як наукою. У той же час все навколо нас сповнене вимірами або спирається на метрологічні правила і норми.

Ми живемо в технологічному світі, де кожну хвилину відбуваються тисячі метрологічних операцій. Це торговельно-комерційні операції та розрахунки між покупцем (споживачем) і продавцем (постачальником, виробником, виконавцем), у тому числі під час надання транспортних, побутових, комунальних, телекомунікаційних послуг, послуг поштового зв’язку, постачання, споживання енергетичних і матеріальних ресурсів (електричної і теплової енергії, газу, води, нафтопродуктів) та багато іншого.

Протягом звичайного дня ми постійно зустрічаємося з вимірюваннями: чи то перевіряючи час, чи то купуючи їжу або товари, чи то заправляючи паливом транспортні засоби або перевіряючи артеріальний тиск.

Багато засобів вимірювальної техніки контролюється законом або є предметом нормативного регулювання, наприклад, ваги, що використовуються для зважування товарів у крамницях, прилади для вимірювання забруднення навколишнього середовища або лічильники, які використовуються для обліку електроенергії та газу.

Ці та велика кількість інших видів людської діяльності у повсякденному житті потребують тих чи інших вимірювань. Сьогодні точні вимірювання сприймаються вже як звичайна річ. Не дивно, що більшість людей і гадки не мають, що основою цього є всесвітня спільнота, що спеціалізується на метрології та забезпечує вимірюваннями всі види людської діяльності. Кожна людина залежить від того, наскільки добре виконує роботу ця спільнота.

Бажаємо всім метрологам нових успіхів у професійній діяльності на благо наших громадян і всього українського суспільства!

Перегляньте разом відео "Вимірювання лінійкою":




20 травня - Всесвітній день бджіл

 


Датою святкування було обрано 20 травня - в пам'ять про одного з видатних бджолярів, новаторів цього виду діяльності - Антона Янше, якого вважають одним із засновників сучасного бджільництва. Він народився в Словенії 20 травня 1734 року, зробив бджільництво своєю основною діяльністю, досяг значного успіху на цьому терені, написав посібник, надрукований 1771 року німецькою мовою.









Пропонуємо переглянути відео 
та дізнатись більше цікавих фактів про бджіл:









субота, 18 травня 2024 р.

18 травня — Міжнародний день музеїв

 





Це професійне свято музейних працівників усього світу. Цього дня музеї в різних країнах світу безкоштовно відкривають свої двері для всіх охочих, готують нові експозиції, тематичні лекції, екскурсії, читання. Нерідко до цієї важливої культурної події приурочують і проведення фестивалів, найвідоміший з яких — “Ніч музеїв”. Цей день засвідчує важливість ролі музеїв у житті суспільства.

Розкажіть дитині про роль музеїв у зберіганні пам’яті про минуле Землі, історію різних народів, цікавинок та дивовижних знахідок. Сучасні музеї — не кунсткамери, де дозволено тільки дивитися на експонати і нічого не можна торкатися, а культурні центри, де є можливість дослідити деякі з виставлених об’єктів, переглянути та обговорити цікаві відео- та аудіоматеріали, поспілкуватися з науковцями, більше дізнатися про кожний експонат, про минуле, його вплив на сьогодення та майбутнє.

Створіть разом з дитиною власний музей з тематики, що особливо цікавить їі. Це може бути музей іграшкових динозавриків, різноманітних конструкторів, незвичайних поробок, ґудзиків, горішків, цікавих пляшечок, листочків дерев тощо. До складу його експонатів можуть входити як речі, так і фотографії, аудіо- та відеоматеріали, зібрані у презентацію.


Перегляньте, будь ласка, цікаі відео про деякі музеі нашоі краіни з блогу нашоі групи:

https://draft.blogger.com/blog/post/edit/7647764268445669995/2437512960272700706

https://draft.blogger.com/blog/post/edit/7647764268445669995/3015197681754961386

https://draft.blogger.com/blog/post/edit/7647764268445669995/1325205388548457159

https://draft.blogger.com/blog/post/edit/7647764268445669995/2631022748131673860

https://draft.blogger.com/blog/post/edit/7647764268445669995/1039510769298425571



пʼятниця, 17 травня 2024 р.

Аудіоказка "Мамина таємниця"

 


Шановні малята та батьки!

Пропонуємо послухати аудіоказку "Мамина таємниця":



четвер, 16 травня 2024 р.

"Спорт заради розвитку" - до Міжнародного Дня Вишиванки

 


Шановні малята та батьки!

Пропонуємо виконувати "Веселу руханку" 

до Міжнародного Дня Вишиванки 

разом з нашим фізкультурним керівником - 

Ніно Демуріівною Вишневською!



16 травня - День Вишиванки

 


2006 року в Україні було запроваджено особливе свято — День вишиванки. Ініціатором створення виступила Леся Воронюк, яка на той час була студенткою історичного факультету Чернівецького національного університету. Дівчина запропонувала своїм одногрупникам обрати день та прийти на лекції в національному вбранні. Цю ідею підтримали не лише студенти, але й викладачі. З роками свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.

Датою урочистості було обрано третій четвер травня, тобто будній день. Це підкреслює, що вишиванка може бути звичайним повсякденним елементом гардероба, а не лише святковим одягом

10 цікавих фактів про вишиванку

Здається, про вишивку ми знаємо все. І про символізм кольорів, де червоне — то любов, а чорне — то журба. Та й у нашому блозі вже розповідали цікаві факти про символи, обереги на вишиванках. Але чим більше вивчаєш український вишитий одяг, тим більше білих плям в історії вишивки виявляєш.

Тому сьогодні хочемо розповісти 10 цікавих фактів про вишивку, які ви точно не знали.

1. Техніка хрестиком стала популярною лише у XIX ст.

До 1860 року популярними в Україні були низинка, верхоплут, козлик та інші види швів. Цікаво, але хрестик прийшов до українських вишивальниць із Європи. Популярністю та зацікавленістю вишивальниць різного віку техніка вишивки завдячує компанії “Товарищество Брокар і Ко”, заснованій підприємцем Генрі Брокар. Цікавий факт: парфумоване мило, яке було одним із найбюджетніших товарів парфумерно-косметичних магазинів компанії, загортали у схеми-орнаменти вишивки хрестиком. Таке пакування, як і сам товар, було дуже популярним серед населення.

2. Українські вишивальниці мають власне професійне свято.

Цікавий факт про вишиванку стосується дня 17 грудня, коли відзначається свято Варвари. Саме з цього дня дівчата розпочинали вечорниці, де разом вишивали. Тому якщо маєте в родині вишивальницю, то порадуйте її набором для вишивки або цікавою вишитою сорочкою саме перед новорічно-різдвяними святами. Якраз 17 грудня — ідеальна для цього нагода.

3. Вишиванка не була повсякденним одягом українців.

Список цікавих фактів був би не повним, якби ми не згадали, що українці ніколи не носили вишиванок на щодень. У час, коли не було сучасних пральних засобів, пральних машин, а на створення однієї сорочки витрачалися місяці, дуже не практично було щодня красуватися у вишитій сорочці. Цікавим фактом є те, що сорочки для буднів так і називалися “буденками”. Вони зовсім нічим не прикрашалися.

4. Нитки для вишиванок у техніці “білим по білому” готувались три роки

Неймовірно цікавим є факт, що підготовку до вишивки рукодільниці Полтавщини, звідки походить унікальна техніка “білим по білому”, розпочинали за 3 роки до початку створення візерунку. І виткати полотно було найпростішим завданням. Головним, цікавим  і найдовготривалішим процесом ставало вибілювання ниток. Хімічних відбілювачів на кшталт сучасного хлору чи “Ванішу” не існувало. А хотілося ж отримати сліпучу білизну морозного візерунка. Тоді полтавські вишивальниці придумали цікаву річ: розстилати нитки на березі річок у найбільшу спеку. Так 4 стихії (вода-сонце-повітря-земля) заряджали нитки. Та й з практичної точки зору річка добре відбивала сонячні промені й пряжа природно вигорала до білосніжного відтінку.

5. Дівчата навчались вишивати з 5 років. Цікавий факт, що юна рукодільниця уже у 5 років уміла тримати голку з ниткою, оздоблювати одяг найпростішими швами.

6. День Вишиванки відзначають у 60 країнах. Цікаво, але виявляється флешмоби у вишиванках та марші популярні не лише в Україні, але і в 60 країнах, де присутня українська діаспора.

7. Колір ниток для вишивки закріплювали тістом. Цікавий факт: до появи штучних анілінових барвників вишивальниці використовували виключно природні фарби у вигляді відварів, настоянок із трав, кори, квітів, соку плодів. Наприклад, усі відтінки жовтого отримували із пшеничної соломи. Цікаво, що аби тон був золотим, ці нитки запікали у житньому тісті. Термічна обробка у поєднанні з опарою закваски фіксували відтінок на віки.

8. Цікавий факт — про українську вишиванку писав журнал Vogue у 2015 р. Тоді українським орнаментам була присвячена ціла стаття. Цікаво, що сам вишитий одяг був названий трендом 2016 року. Зараз українські мотиви, візерунки систематично використовують у своїх колекціях імениті дизайнери.

9. Вишиванки мали розподіл за кольором. Чорні вишиванки одягалися виключно чоловіками. Цікаво: сині вишиті сорочки були у гардеробі жінок, які не хотіли чи не могли народжувати, або маленьких дівчаток до 12 років.

10. Вишиванка зображена на двадцятигривневій купюрі. А точніше Іван Франко у вишитій сорочці. ЦІкаво: письменник першим серед інтелігенції пропагував вишитий одяг у поєднанні з класичними піджаками, камізельками, тренчами.

Народні прислів’я, приказки та повір’я про вишиту сорочку

– Рукави – як писанка, а личко – як маків цвіт.

– Пізнають хлопці і в драній сорочці, аби полики вишиті.

– У наших хазяйок по сто сорочок, а в мене одна – та й та біла щодня.

– Хочеш сорочку мати – не треба зівати.

– К Великодню сорочка хоч і лихенька (вар.: благенька), аби біленька.

– Як неділя, то й сорочка біла.

– Як мати рідненька, то й сорочка біленька.

***

– Якщо дощ намочив перший раз одягнену сорочку – на багатство.

– Якщо сорочку прогризли миші – в ногах буде слабість.

– Якщо зачепив і роздер сорочку – можеш зганьбитись.

– Не можна лишати замочених сорочок через неділю, щоб у роду не було полонених.

– Щоб бути гарним та чистим на виду, потрібно повернутися на захід сонця й утертись спиною.


Перегляньте відео 
"Украінська вишиванка":



Пропонуємо переглянути відео "Прикрашаємо сорочку-вишиванку" та 
виконати роботу разом:



Вірші про вишиванку для дорослих та дітей - тут

у вільний ча пропонуємо переглянути цікаве відео -



вівторок, 14 травня 2024 р.

Казка про День Мами

 


Шановні малята та батьки!

Пропонуємо послухати разом 

"Казку про День Матері":



Послухайте пісню "Дякую, рідненька":







понеділок, 13 травня 2024 р.

пʼятниця, 10 травня 2024 р.

четвер, 9 травня 2024 р.

Пасхальні традиціі в різних краінах

 


Шановні малята та батьки!

Пропонуємо переглянути відео 

"Пасхальні традиціі" 

та познайомитись з святкуванням Великодня 

в різних краінах:


Зробіть гімнастику для очей "Слідкуй за писанками":



середа, 8 травня 2024 р.

Найвідоміші писанки світу

 


Шановні малята та батьки!

Пропонуємо переглянути відео 

"Найвідоміші писанки світу" 

та обговорити де ви бачили найцікавіші писанки:


Послухайте пісню "Розмалюю писанку":




вівторок, 7 травня 2024 р.

Вірші на Великдень

 


Шановні малята та батьки!

Пропонуємо послухати "Вірші на Великдень":


Послухайте пісню "Мишки на Великдень Пасочку місили":